26. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam
Neupadni do prílišného pohodlia
Pred prvým čítaním (Am 6, 1. 4-7):
Amos bol síce prísny človek, no nedá sa povedať, že by chcel ľuďom kaziť radosť zo života. To proti čomu sa dnes v prvom čítaní stavia, nie je radosť zo života, ale skorej nezáujem tých, ktorí sú bohatí o tých, ktorí sú chudobní. A tiež kritizuje i tých, ktorých životné radosti pochádzajú zo zdierania iných.
Bohatstvo samotné, alebo život zábavy nemusí byť nevyhnutne zlá vec. To, čo je na bohatstve zlé, je to, že bohatstvo nás môže urobiť slepými voči utrpeniu tých, ktorí sa nemajú tak dobre ako my, ba dokonca nás môže urobiť necitlivými voči spôsobom, ktorými svoje bohatstvo či výhody získavame, lebo žiaľ, dosť často je to na úkor iných. No my to buď nevidíme, alebo to vidieť nechceme. Spomeň si napríklad len na občasné správy o robotníkoch povedzme v Bangladéši, ktorí dostavajú ani nie 10 dolárov mesačne za prácu v továrňach, kde sa vyrába oblečenie, ktoré sa v našich hypermarketoch predáva pod cenu. Koľkí z nás sa nad tým zamyslíme?
Byť bohatým môže znamenať, že budeme dosť často prehliadať upratovačky, zdravotné sestry, alebo mnoho iných robotníkov, ktorí často v pote tváre konajú svoju prácu za smiešny plat. Bohatstvo nás môže urobiť slepými, hluchými, ba v mnohých prípadoch úplne necitlivými v tom, ako k nemu prichádzame. A ak sa pri tom všetkom ešte natiahneme na svojich pohodlných pohovkách a začneme si myslieť, že tak to má byť, veď predsa nemôžeme byť všetci na tom rovnako, potom nám je naozaj beda.
Pred druhým čítaním (1 Tim 6, 11-16):
Každý z nás vie, ako veľmi hodnotový rebríček človeka formujú jeho priatelia. Zlí priatelia človeka kazia, naopak dobrí mu prispievajú k rastu. Ak chce človek v sebe rozvíjať hodnotový systém založený na Kristovi je len jasné, že bude vyhľadávať spoločnosť iba takých priateľov, ktorí sú orientovaní rovnako.
V dnešnom liste Timotejovi sa nachádza užitočný popis toho, ako by človek formovaný podľa Krista mal vyzerať. Veci, ktoré Pavol menuje by sme mohli zhrnúť do slova integrita, t.j. človek sa snaží žiť bez pretvárky a hovorí iba to, čo naozaj i myslí. Toto sa prejavuje hlavne skutkami spravodlivosti, zbožnosti, viery, lásky a vytrvalosti v dobrom. Na konci zoznamu Pavol uvádza čnosť miernosti či miloty, čo vo svete, ovládanom agresivitou, nikdy nebolo ľahké.
Miernosť si ľudia nevážia; ba dosť často sa z nej smejú. No podľa Pavla sa „dobrý boj“ inak viesť nedá: iba za pomoci tohto meča. Iba ním sa dá rozťať nenávisť a iba ním sa dá vydať svedectvo proti užívaniu násilia. A v skutočnosti miernosť je jediný meč, ktorý naozaj v konečnom dôsledku funguje.
Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 16, 19-31):
Podobenstvo o boháčovi a Lazárovi zaiste poznáme dobre. A preto je namieste otázka: Čo konkrétne mohlo priviesť boháča k tomu, aby sa začal naozaj zaujímať o toho chudáka? Na túto otázku odpovedať nedokážeme, no mohli by sme si ju položiť každý sám sebe. Čo to je, čo spôsobí, že sa ľudia nakoniec rozhodnú iným ľuďom pomôcť? Občas je to vina. Keď vidím napríklad v médiách obrázky podvyživených detí, pohne ma to k pomoci. Niekedy je to hnev. Keď vidím skorumpovaných diktátorov krajín, ktorí nechávajú umierať vlastných občanov od hladu, pohne ma to k protestu. Niekedy je to moja viera, ktorá mi prikáže aspoň občas prispieť niekomu na jeho potreby, alebo sa za neho aspoň pomodliť. No najčastejším motívom býva osobnéstretnutie sa z trpiacim človekom. Toto málokoho z nás nechá nedotknutým.
Žiaľ moje srdce tvrdne. A aj keď nie priamo tvrdne, určite pomaly aspoň ľahostajnie. So zvesťami o biednych, chorých, nevládnych sa pomaly učím žiť. Pri správach o ľudských tragédiách som sa dokonca naučil vychutnávať svoju večeru. Málo vecí mnou už pohne. Z tragédií okolo mňa som už unavený.
Ježiš ma ale dnes konfrontuje. Nepýta sa ma, čo si o chudobe myslím, ale čo konkrétne pre chudobných robím. Nech som pri pomoci motivovaný čímkoľvek – či vinou, hnevom, vierou, alebo ľútosťou – na tom nezáleží. Dôležité je jedno: nebyť voči a utrpeniu iného ľahostajný. Iba tak je možné nedopadnúť ako boháč z evanjelia.
Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami
- Ak ste v skupine, porozprávajte sa trocha o téme cien tovarov v hypermarketoch, ktoré sú nízke na úkor ožobračovania iných, ktorí neodstávajú za svoju prácu spravodlivú mzdu. Dosť často sa dokonca na takúto prácu využívajú deti.
- Porovnaj sa s vlastnosťami, ktoré menuje dnes apoštol Pavol. V ktorej oblasti by si sa mal trocha viac posnažiť?
- Čo konkrétne motivuje teba v tom, že sa nakoniec rozhodneš niekomu pomôcť v jeho núdzi alebo potrebe?
Činná odozva
Prečítaj si správy s katolíckeho sveta, aby si sa dozvedel, ako katolíci pomáhajú zmierňovať bremeno chudoby a ľudského utrpenia v praxi. Pouvažuj, ako by si ty, tvoja rodina, tvoja farnosť alebo tvoje spoločenstvo mohli prispieť k tejto pomoci.
Pripravil: MB@svd