27. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam
Len keby sme mali vieru!
Pred prvým čítaním (Hab 1, 2-3; 2, 2-4):
Prorok Habakuk nám dnes predstavuje jednu zaujímavú dimenziu, ktorú by naša viera mala obsahovať, no väčšinou neobsahuje, lebo sa jej bojíme: ide o priamu výtku Bohu za to, že sa dostatočne nestará o ľudí, ktorí by jeho pomoc potrebovali. Pred pár rokmi istý autor * napísal knihu s názvom: Môžem sa na Boha i hnevať? Táto otázka je i pre našu vieru veľmi dôležitá: máme právo byť na Boha nehnevaní, máme právo sa proti nemu búriť, vyčítať mu?
Boh prorokovi Habakukovi na jeho výčitky a hnev odpovedá. Potvrdzuje mu, že on je spravodlivý a že nech len má trpezlivosť. Všetko má svoj čas i zmysel. Boh núdznych vidí i počuje. Habakuk sa uspokojil. Túto odpoveď by však nebol dostal, keby nebol býval protestoval.
Byť v kontakte s Bohom znamená veriť, že Boh sa naozaj stará. Čo je to veriť? Veriť znamená konať v tme a spoliehať sa na svetlo, ktoré nám je zatiaľ iba prisľúbené. Ak sa rozhodneme konať iba na základe jasného povelu z neba, budeme čakať naveky. Viera je istota vo vnútri, no nelogika, nejasnosť navonok. Preto je občas plná otáznikov. No presne takáto je viera, z ktorej žije spravodlivý.
Pred druhým čítaním (2 Tim 1, 6-8. 13-14):
„Duch sily, lásky a rozvahy!“ Toto je to, čo žiada apoštol od svojho učeníka Timoteja. „Oh, ale kde tú silu, lásku a rozvahu vziať?“, mohol si vzdychnúť Timotej, ako by si asi azda vzdychol nejeden z nás. Apoštol je však presný: ide o Ducha Svätého, ktorého Timotej dostal pri vysviacke, a ktorý mu poskytuje všetko, čo k svojmu úradu potrebuje. Timotej si nemusí si teda nič vyprosovať, ani nijako čarovať. Iba tohto Ducha v pokore rozvíjať.
Pre Timoteja a jeho komunitu bolo dôležité toto vedieť, pretože okolnosti v ktorých žili neboli ľahké: útoky zla z mnohých strán, prekrúcanie učenia, samozvaní učitelia tzv. pravdy, ktorí sa zásadne odkláňali od toho, čo im hlásal Pavol. Poklad viery nie je ľahké udržať v čistote, no nie je to ani ťažké: stačí byť v kontakte s Duchom, ktorý je v nás a s komunitou – Cirkvou, ktorej tento Duch bol daný v plnosti.
Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 17, 5-10):
„Čím viac, tým lepšie!“ Aspoň takto nás to učili. A tak nečudo, že apoštoli prichádzajú za Ježišom, keď vidia čo všetko koná, s prosbou, aby im dal väčšiu vieru. Keď budú mať viac viery, budú i oni schopní konať viac, myslia si. No Ježiš do tejto ich logiky urobí sek, ako keď sa sekera zasekne do klátu a rozsekne ho na dvoje. Takto to s vierou nefunguje. S vierou to nie je tak, že čím viac, tým lepšie. Viera nie je o tom, čo my robíme, ale o tom, čo Boh robí v nás a cez nás. A svojou lekciou Ježiš rozbije celé ich chápanie viery.
Ježiš im vraví, že sluha, ktorý urobil pre svojho Pána všetko, čo mal urobiť na jednotku urobil iba to, čo bola jeho povinnosť. Kresťanské učeníctvo nie je získavanie zlatých bodov alebo získavanie si Božej priazne. Ak sme pozvaní k Pánovmu stolu, nie je to preto, lebo by sme si to boli zaslúžili, alebo že by sme boli výnimočne schopní či chytrí, ale jednoducho iba z Božej dobroty sme pozvaní a usadení spolu s ním za stôl.
Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami
- Spomínaš si na chvíle, kedy si i ty protestoval proti Bohu? Čo bolo za tým? Ako si sa vtedy cítil? Vieš o tom, že hlavne Starý zákon je plný modlitieb protestu voči Bohu, ktoré sa však nakoniec menia na prejav dôvery a to jedine preto, lebo človek bol schopný otvoriť sa v nahote pred Bohom no nakoniec uznať jeho starostlivosť? Skús nájsť také miesto (pomôcka: hľadaj napríklad medzi žalmami).
- Duch Boží nie je duchom bojazlivosti, píše Timotejovi Pavol. Nemáš v živote skúsenosť, kedy si pod jeho vplyvom a za jeho pomoci dokázal urobiť niečo, čo teba samotného prekvapilo?
- Ježiš učeníkov učí, že i to najmenšie množstvo viery je schopné konať zázraky. Čo si v poslednom čase takého pod vplyvom svojej viery vykonal? Dokáž sa rozpomenúť. K čomu by ťa mohla tvoja viera volať konkrétne v budúcnosti?
Činná odozva
Urob si zoznam darov Ducha Svätého, ktoré sú aktívne v tvojom živote (pomôcka: 1 Kor 12, 3-10 a Iz 11, 2-3). Ako Boh robí cez teba tieto svoje dary viditeľnými. Modli sa, aby si sa stával účinnejším nástrojom jeho milosti.
Pripravil: MB@svd
* Pierre Wolff: May I hate God? (preklad v texte je voľný, totiž slovo hate (nenávidieť) nie je v angličtine také silné, ako v slovenčine)