Všetkých svätých (A) – komentáre k čítaniam
Budete ako Boh
Pred prvým čítaním (Zjv 7, 2-4; 9-14):
Na obraze štyroch ničiacich anjelov, pripravených zostúpiť dolu, aby škodili zemi a moru, sa mi páči ako sú v tejto činnosti zastavení anjelom od východu. Tento anjel drží v rukách pečať živého Boha a skôr než začne ničenie, chce ňou poznačiť každého Božieho služobníka. Ak máš pečať, si v bezpečí.
V najzákladnejšom chápaní sa v kresťanstve pod pečaťou rozumie krst. No od nepamäti sú tu teologické dišputy: čo s nevinnými deťmi alebo dobrými pohanmi, ktorí nemajú pečať krstu? Čo bude s nimi? Nechajme teológov, nech to vyriešia. A ak to nevyriešia, nech nás to nestresuje. Teológovia majú často husté sito, cez ktoré je schopných prepadnúť veľmi málo ľudí. Sito Boha však má oká mnoho väčšie a prepadne cez ne veľa i takých ľudí, o ktorých by sme si to ani nepomysleli. Krst nie je o tom, kto prepadne a kto neprepadne cez sito. Väčšina z nás si na svoj krst ani nepamätá. Pokojne sme spali v poduške v náručí otca či matky. Krst je tou najľahšou časťou nášho života. No omnoho ťažšou vecou je žiť svoje povolania, ktoré sme krstom na seba prijali.
Pred druhým čítaním (1 Jn 3, 1-3):
Učiteľka katechizmu sa pýta detí, ako si myslia, že vyzerá Boh. Škála obrazov bola veľmi široká. Od starca s bielou bradou, cez pastiera s ovečkou na pleciach, dokonca nevestu v svadobných šatách, futbalistu, až po horu Materhorn. Keď sa pýtaš ľudí na podobu Boha, priprav sa na bujnú fantáziu.
Písmo je plné obrazov: dymiaci ohník, traja záhadní cudzinci, kvočka, sudca na tróne zo šperkov. „Akej farby má Boh pokožku?“, spieva s v jednej detskej piesni. Má Boh vôbec pokožku? Je Boh Materhorn alebo dymiaca priepasť?
Jánov list je veľmi úprimný. Nevieme, ako vyzerá Boh, ani ako bude vyzerať život po smrti. No Boh bude taký, akými sa staneme my keď sa vyberieme na púť smerom k nemu. Nech je Boh čokoľvek, hlavným ostáva, že Boh je láska.
Pred evanjeliom (pred veršom pred evanjeliom) (Mt 5, 1-12):
V evanjeliu dneška máme portrét svätca: chudobný podľa kritérií sveta, no bohatý na milosrdenstvo, pokoj, láskavosť. Pokorný, schopný smútiť bez pocitov zúfalstva, zniesť urážku či dokonca ranu bez toho, že by sa chcel odplácať. Svätec je človek s nerozdeleným srdcom.
Čo to znamená byť s nerozdeleným srdcom? Väčšina z nás má srdce ako ľalia, ktorej pupienky siahajú do všetkých strán. Máme veľa lások, veľa priorít, veľa, veľmi veľa túžob, z ktorých mnohé nevieme ani len pomenovať. Ak by sme si mali jednu vybrať a nechať ostatné odísť, mali by sme problém.
Nerozdelenosť srdca svätca sa nám zdá byť takmer detinská. Keď máš pochybnosť, vyber si Boha. A keď si si nabetón istý, vyber si Boha. Svätý si nevyberá Boha namiesto ľudí. On si vyberá Boha tým, že si rozhodne slúžiť ľuďom. Svätý si nehľadá čas pre Boha. Jeho celý čas patrí Bohu. Svätý si nenachádza špeciálne chvíle na modlitbu. On „nevstupuje do prítomnosti Boha“. Svätý vie, že Boh je v jeho živote prítomný stále. Svätosť sa nám predkladá ako hrdinský, nemožný životný štýl. Áno, svätosť je hrdinská, no je veľmi možná; svätosť je každému z nás bližšia, než by sme si mysleli.
Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami
- K čomu ti je dobré tvoje členstvo v cirkvi? Ako slúži ono tebe a ako slúžiš ty skrze toto spoločenstvo iným?
- Zalistuj si v nejakom časopise a listuj dokedy neuvidíš Boha. Ako vyzerá Boh pre teba?
- Nachádza sa nejaký svätý, ako ho popisujú blahoslavenstvá v tvojom farskom alebo UPC spoločenstve? Alebo povedzme niekde inde, ktorého poznáš z médií? Čo je na tomto človeku pre teba také fascinujúce?
Činná odozva
Nájdi si svätca, ktorého by si mohol napodobňovať. Napríklad zo životopisov svätých. Alebo z reálneho života. Nech to je svätec, ktorý je príťažlivý tebe osobne. A skús ho (ju) napodobňovať v niečom počas nasledujúceho týždňa.
Pripravil: MB@svd