16. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Pastieri

Pred prvým čítaním (Jer 23, 1-6):

Jeremiáš bol synom kňaza z Anatotu, a tak si zrejme mohol dovoliť otvoriť ústa naplno na pastierov svojho ľudu. Alebo možno bol iba typickým mladým mužom, ktorý z obyčajného princípu poukazoval na pretvárku tých, ktorí boli na čele nábožensko-politického systému. S rovnakou energiou si otvára ústa aj voči kráľom aj voči prorokom a na obidvojich chrlí slová odsúdenia, ktoré sa na nich číha so všetkých strán.
Jestvuje však čosi horšie ako vodca, ktorý sa rozhodne ísť proti bezpečnosti a prosperite ľudu, ktorý vedie? Nezabudni, že toto bolo v dobe, keď ešte nejestvovala demokracia a teda vodcovstvo nebolo založené na snahe nesklamať dôveru ľudí, ktorí ma na toto miesto zvolili. Vtedy boli ľudia presvedčení, že si ich na to miesto vyvolil Boh. Zodpovední boli teda priamo Bohu a nie svojim voličom. Avšak o to horšie: zneužívanie svojho postavenia sa v tomto prípade rovnalo priamo bohorúhaniu. Boh preto dáva prísľub, že si vzbudí definitívneho vodcu z Dávidovho rodu, ktorý bude presadzovať Božiu spravodlivosť. Tento nový pastier sa bude natrvalo starať o ovce a jeho autorita bude bez konca.

Pred druhým čítaním (Ef 2, 13-18):

V mysli každého žida prvého storočia jestvovali len dve skupiny ľudí: židia a nežidia. Keď prišlo na scénu kresťanstvo, všetci kresťania boli židia. Nikomu nenapilo, že to, čo priniesol Ježiš, je určené pre každého. Pavlove pôsobenie medzi pohanmi sa stretlo s tvrdou kritikou ale výslovným bojom. „Židovčiaci“, t.j. tí, ktorí sa snažili obrátiť pohanov na židov, sledovali každý Pavlov krok.
Bolo treba jednu celú generáciu pre ľudí na oboch stranách, aby pochopili, že to, čo sa v Ježišovi udialo nie je hnutie v rámci židovstva ale niečo úplne nové. Medzitým sa Pavol snažil vytvoriť teológiu, ktorá bola natoľko dobrá, že ju prijali obe strany. Toto sa nachádza za jeho slovami, ktoré dnes adresuje komunite v Efeze.
Aj dnes Pavlovo posolstvo dáva energiu tým, ktorí sa snažia zmieriť rozvadené strany. Kristus je nás pokoj. On je pokoj, ktorý si vymieňame pri omši, pokoj ktorý dáva život ekumenizmu a medzi náboženskému dialógu. On je pokoj, ktorý potrebujeme, aby sme zjednotili naše domovy, spoločenstvá, a náš svet. On je pokoj, ktorý však v prvom rade musíme hľadať vo svojich srdciach.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 6, 30-34):

Apoštoli sa zo svojej prvej misijnej cesty vrátili veľmi nadšení. Riadili sa podľa Ježišovho príkazu, že majú učiť a uzdravovať a ono to fungovalo! Ježiš však pozná cenu tejto misie a tak i potrebu odpočívať a modliť sa. Jemne ich preto odtiahne nabok, preč, ďaleko od centra javiska.
Dav ich však prenasleduje. Samozrejme. Čo so všetkými tými zázrakmi, ktoré sa počas tohto týždňa v Galilei odohrali!? Už len to je divné, že sa Ježišovej skupine vôbec podarilo vzdialiť sa. Ľudia chcú totiž viac. V dobe Ježišovej, vlastne ako v každej dobe, nebolo núdze o chorých či o ľudí, ktorých životy nefungovali. A máme tu nemálo o tých, ktorí sa zháňajú za senzáciami. Je teda jasné, že Ježiš i jeho učeníci sú v obkľúčení.
Ježiš však reaguje so súcitom. Túžba učiť sa v ňom nahromadí. Tento dav je tak veľmi v núdzny, hladný, zranený, nevedomý. Je toho toľko, čomu nerozumejú, dokonca i uprostred zázrakov. Túžba učiť ich, zatieni v ňom túžbu po odpočinku. V svete zmietanom hriechom Dobrý Pastier predsa nemôže ľudí zanechať.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Keby Jeremiáš žil dnes, čo myslíš, ktorých neverných pastierov by si zobral na mušku?
  • Nestalo sa ti niekedy, že by sa bol zmieril so svojím dlhoročným nepriateľom? Čo to bolo, čo ťa (vás) k tomu primälo, a čo vás nakoniec priviedlo k pokoju?
  • Ktoré miesta alebo situácie v tebe vyvolávajú najsilnejšie pocity ľútosti a súcitu? Čo vtedy, keď si na takomto mieste alebo vidíš takúto situáciu, so svojim súcitom robíš.

Činná odozva

Kto všetko sú pastieri tých, o ktorých sa ty staráš? Skús sa na nich, na všetkých tých núdznych, ktorí sú odkázaní na tvoju pomoc, hľadieť milujúcimi očami Ježišovými.

Pripravil: MB@svd