6. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Žehnanie a preklínanie

Pred prvým čítaním (Jer 7,5-8):

Keď čítaš Písmo, zabudni na všetko to, čo už vieš o požehnaní a kliatbe. Tieto slová používame veľmi voľne. Napríklad keď niekomu dávame požehnanie, chceme tým dať najavo, že má našu podporu. No keď niekoho alebo niečo prekľajeme, vyjadríme tým naše pohŕdanie.
Biblické požehnanie a kliatba sú však iné. Aj keď požehnanie sa postupne vyvinulo do liturgického vyjadrenia veľkorysej Božej lásky, pôvodne sa tým myslelo jednoducho iba na to, že Boh má v niečom zaľúbenie. V príbehu stvorenia, Boh každú jednu vec, ktorú stvorí požehná a nazve ju dobrou. Teší sa z nej. Podobne aj kliatba vyjadruje, že niekto alebo niečo je z Božej priazne vylúčený a ponechaný napospas dôsledkom hriechu. V knihe Genezis napríklad Boh preklína hada, no nie Adama a Evu. Aj keď sú zasiahnutí hriechom, nie sú stratení.
Jeremiáš nám dnes pripomína najdôležitejšiu pravdu náboženstva: našim útočišťom je Boh. Ak by sme záviseli len od toho, čo môžeme dosiahnuť svojimi silami, sme prenechaní hriechu a jeho hrozným dôsledkom. No ak sme zakorenení v Bohu, potom budeme zažívať iba Božie zaľúbenie.

Pred druhým čítaním (1 Kor 15,16-20):

Korinťania boli Gréci. A ako takí pokladali za samozrejmosť, že človek sa skladá z tela (nižšia časť) a z duše (vyššia časť), a ak jestvuje život po smrti, potom je to podľa nich dobrodružstvo duše oslobodenej z tela. Sú radi, že majú šancu zavrhnúť raz a navždy telo, a tak veru vynechať i vzkriesenie tela z mŕtvych. Neželajú si ho. Čo si želajú, je nový vylepšený stav života po smrti. Preto Ježiša prijímajú nie ako toho, ktorý nám priniesol vzkriesenie, ale len ako učiteľa múdrosti.
No Pavol im ohnivo píše, že o viere v zmŕtvychvstanie Krista sa jednoducho nedá vyjednávať. Ježiš nás neprišiel len učiť múdrosti. Vykúpenie z hriechu to nie je len nejaký recept pre to, ako žiť tento život, alebo ako si vylepšiť ten (život), ktorý príde. Podstatou viery v Krista je, že sme zachránení od definitívneho údelu hriechu, ktorým je smrť. Ak Kristus naozaj vstal zmŕtvych, potom môžeme dúfať, že ho budeme nasledovať v zmŕtvychvstaní aj my. Ak bol však Ježiš len jedným z ďalších guru, ktorý učil múdrosti a dával nám návod, ako si vylepšiť život, potom Pavol nemieni s ním strácať svoj čas.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 6,17,20-26):

Blahoželám vám, chudobní! Táto veta znie asi trocha choro, že? Na chudobe naozaj nie je nič, k čomu by sme si mohli gratulovať a určite nie je žiadnym požehnaním žiť v biede. No blahoslavenstvá, ktoré Ježiš ohlasuje, nie sú o chudobe, ale o Božej priazni. Boh má zaľúbenie v človeku, ktorý je chudobný a nie v boháčovi, ktorému nechýba už nič.
Myslíme si vari, že Ježiš hovorí o Bohu, ktorý by bol zodpovedný za to, že jestvujú nespravodlivé rozdiely medzi ľuďmi a tým by uprednostňoval materiálne zdevastovaných pred tými, ktorí si zarobili svojou poctivou prácou na lepší život? Vari Boh cíti odpor k človeku, ktorý si šetrí v banke peniaze?
Lukáš nám netvrdí, že Bohu by si sa páčil viac, ak by si zrušil svoj účet v banke, alebo sa vzdal svojho domu. Čo ale hovorí je to, že Boh má zaľúbenie v tých, pre ktorých môže byť spásou v ich núdzi. Ak si v núdzi, potom ti otvorený pre neho i pre jeho dary: pre miesto v jeho kráľovstve, pre veľkú hostinu v spoločenstve s inými, pre čas na smiech. Kliatba plného brucha spočíva v nebezpečenstve, že Boh i ľudia, hlavne tí núdzni sa stanú pre teba nezaujímaví. Nie je však toto cesta rovno do priepasti, hlavne z pohľadu večnosti?


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • V ktorej oblasti svojho života zažívaš pocit, že si požehnaný? Nemáš vo svojom živote i nejakú oblasť, v ktorej cítiš, že by si mohol byť prekliaty? Čo to je?
  • Koho by si dnes pre seba zaradil do kategórie „učiteľ múdrosti“? Ako, v čom sa od tohto človeka (alebo od týchto ľudí, ak ich je viac) líši Ježiš?
  • Ako, akým spôsobom, v čom konkrétne si chudobný? Ako, v čom bohatý? Ako by si mohol pomôcť iným zo svojho bohatstva (samozrejme nemysli tu len na materiálne bohatstvo)?

Činná odozva

Preži tento týždeň v znamení almužny. Prispej finančne na nejakú organizáciu, ktorá sa venuje chudobným alebo núdznym. Alebo sa zúčastni na ich aktivitách. Buď k dispozícii svojmu osamelému blížnemu, zostarnutému príbuznému, dieťaťu, ktoré potrebuje tvoju pozornosť.

Pripravil: MB@svd