3. nedeľa pôstna (C) – komentáre k čítaniam
Pozor na postoj
Pred prvým čítaním (Ex 3,1-8,13-15):
Ten krík z dnešného prvého čítania možno práve horí niekde v tvojom živote. Kdesi blízko za rohom, či niekde v diaľke na teba čaká jedno významné stretnutie s Božím anjelom a je na tebe, či si ho všimneš. Toto nie je nová myšlienka, je to myšlienka tak stará, ako Starý zákon. A máš množstvo biblických reakcií na toto stretnutie, z ktorých si môžeš vybrať. Môžeš sa mu vysmiať ako Sára, alebo mu ponúknuť pohostinnosť, ako Abrahám. Môžeš s ním zápasiť, ako Jakub, alebo ho doprevádzať ako Tobiáš, môžeš prijať jeho pomoc ako Agar (Genezis), alebo ho môžeš nasledovať ako Peter (Skutky). Môžeš o ňom pochybovať ako Zachariáš, alebo sa mu podvoliť ako Mária. No nech sa rozhodneš na Božiu prítomnosť v svojom živote reagovať akokoľvek, najprv musíš jeho existenciu uznať. Dôvod, prečo v svojom živote nemáme viacej príbehov o anjeloch je ten, že často ich prehliadame a ideme si svojou cestou. Že ak v našom živote niekde horí krík, my sa nezastavíme a nejdeme si ho pozrieť. A to je škoda.
Pred druhým čítaním (1 Kor 10,1-6,10-12):
Možno, že celá vec z naším učeníctvom závisí iba od jednej veci: od nášho postoja. Nie od postoja nášho tela, ale od postoja nášho ducha. Keď mal Mojžiš ten významný dialóg pri horiacom kre, veľmi rýchlo sa naladil na hlas Boží. Svoje uši mal pri zemi, no svoje oči obrátené k nebu, a hlavne srdce mal otvorené pre Božiu vôľu. Mojžiš je najhlavnejšou postavou v celom hebrejskom príbehu, pretože jeho duchovný postoj bol takmer dokonalý. No tí, ktorí Mojžiša nasledovali už neboli vzpriamení. Štyridsať rokov prechádzali pomedzi tie isté zázraky ako Mojžiš, no nikdy im to nedošlo. Nikdy naplno nepochopili myšlienku, že Boh je na ich strane. Mali pokrivené srdcia, klátiacu sa vieru, prelietavú lojalitu. A tak ani my, ktorí denne vychutnávame zázraky sviatostí by sme si nemali dovoliť byť príliš samoľúbymi. Ak nie sme v zhode s tajomstvami, na ktorých máme účasť, môžeme byť bližší k pádu, než by sme sa nazdávali.
Pred evanjeliom (pred veršom pred evanjeliom) (Lk 13,1-9):
Ak máš malý kúsoček pôdy, o ktorý sa staráš, ako napríklad kvetináč a v ňom svoj kvet, potom zaiste vieš pochopiť pocity vlastníka vinice. Na malom kúsočku zeme, ktorý máš k dispozícii niet miesta pre planý vinič ani neplodný figovník. Vytrhni ho a zasaď niečo iné, čo začne pučať životom! No v Lukášovom evanjeliu milosrdenstva veci vždy dostávajú druhú šancu. Na rozdiel od príbehov figovníkov v iných evanjeliách, ktoré Ježiš preklína, u Lukáša máme podobenstvo o súcitnom vinohradníkovi, ktorý sa za figovník prihovára. „Pane, daj, nech sa oň ešte trocha viac postarám. Dovoľ mi dať mu novú šancu!“ Pôst je obdobím, kedy naše srdcia dostávajú mimoriadnu starostlivosť, aby zmäkli a aby sa tak konečne pripravili na semienko evanjelia. Tento čas je obdobím, kedy záhradníkovi dovolíme trocha prevzdušniť naše korene, veľkoryso nás popolievať, a hojne nás pohnojiť v nádeji, že konečne to neplodné v nás sa prebudí a jedného dňa predsa prinesie úrodu.
Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami
- Kde si sa ty stretol s „horiacim krom“, znakom Božej prítomnosti a Božieho volania v tvojom živote? Kde by mohol takýto krík horieť v tvojom živote práve teraz?
- Zhodnoť si svoj duchovný postoj v zmysle modlitby, morálky, veľkodušnosti, viery, nádeje, spravodlivosti, lásky. Ako vzpriamene v týchto oblastiach stojíš?
- Akú navyše starostlivosť by tvoje srdce potrebovalo v tomto období – v presne ktorej oblasti –, aby sa stalo živším a plodnejším?
Činná odozva
Teraz je čas povytŕhať burinu zo svojej záhradky. Zbav sa starých návykov, ktoré zbytočne zapĺňajú tvoj život a oberajú ťa o čas energiu. Použi vyčistenú pôdu na zasadenie niečoho nového.
Pripravil: MB@svd