19. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam
Chlieb z neba
Pred prvým čítaním (1 Kr 19, 4-8):
Eliáš mal typickú kariéru proroka: občasné slávne momenty odvážneho kázania, po ktorých potom nasledovali dlhé obdobia prenasledovania a pochybností. Dnešný úryvok popisuje kráľovnú Jezábel, ako sa zaprisahala, že Eliáša zabije z pomsty za smrť Bálových prorokov na vrchu Karmel. Eliáš ujde na púšť a modlí za k Bohu za smrť. Má toho už dosť.
Keď sa mu zjaví anjel, Eliášovi prikáže (nepozve ho, ale mu prikáže), aby jedol a pil. To, čo sa na počiatku zdá byť ako návšteva za účelom potešiť a upokojiť ho, sa nakoniec ukáže ako príkaz ovládnuť svoje nervy a vzchopiť sa. Má pred sebou ešte dlhú cestu, povie mu anjel, a preto potrebuje silu, aby sa dostal do jej cieľa. Pokrm, ktorý mu dáva, nie je pokrmom pre chudobných, je to chlieb na cestu.
Eucharistia je pre nás presne to: pokrm na cestu do Božieho Kráľovstva. Nie je cieľom sama v sebe; jej účelom je dostať nás tam, kde kráčame, do cieľa. Často sa nám ale stáva, že máme účasť na tomto pokrme, no nekráčame nikde. Príbeh Eliáša nám dnes preto pripomína, že máme pred sebou dlhú cestu.
Pred druhým čítaním (Ef 4, 30-5, 2):
Istý básnik * napísal jednu zaujímavú báseň. Popisuje v nej dievča, ktoré je svoje vlastné srdce. Keď sa jej pýtajú, prečo to robí, odpovedá: „Jem moje vlastné srdce, pretože je trpké. A tiež preto, lebo je moje.“
My robíme, ako Pavol píše dnes Efezanom, často to isté. Svoje vášne vybíjame temnými spôsobmi a potom nám ostáva iba veľmi málo chuti a energie na službu v láske. Pavol je krásnym príkladom človeka, ktorého vášne sú úplne podriadené láske. Všimni si napríklad len ovocie jeho života: misiu pohanom. Ak by nebolo tej jeho veľkej lásky k týmto neznámym ľuďom, kresťanstvo by ostalo uzavreté v úzkom kruhu jednej sekty v rámci židovstva, alebo by úplne zaniklo. Boh si vyvolil Pavla, tohto šialenca lásky, aby jeho posolstvo zaniesol až do končín zeme.
Nie je zriedkavé stretnúť ľudí, ktorých jediná vášeň spočíva na olizovaní si minulých rán, na rozpaľovaní starých hnevov, na udržovaní dávnej nevraživosti pri živote. Pre nás, ktorí sme sa rozhodli vložiť sa do služieb Kristových niet ale inej možnosti, ako položiť všetky tieto naše vášne k jeho nohám a oddať sa výhradne vášni lásky v službe svojim bratom a sestrám.
Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Jn 6, 41-51):
Šomranie proti Ježišovi naberá na obrátkach. Šiesta kapitola Jánovho evanjelia sa niekedy nazýva aj kapitolou krízy, pretože Eucharistická reč, ktorú Ježiš prednesie v Kafarnaumskej synagóge privádza ľudí k stále nepríjemnejším pocitom. Čo to tento človek o sebe hovorí? Za čo sa to prehlasuje?
Ježiš ich protesty zamietne. Pripomenie im vetu z Izaiáša i Jeremiáša, kde sa hovorí, že príde deň kedy už nebude potrebné prostredníctvo medzi Bohom a ľuďmi. Boh bude k srdcu každého človeku hovoriť prostredníctvom nového zákona, ktorý budú mať intímne vpísaný v ňom. Nebudú už potrební ani mudrci, ani proroci, ktorí by priniesli Božie slovo z vrcholcov hôr; prístup k pravde budú mať všetci.
Ten deň prišiel s Ježišom. Ten most bol vybudovaný jeho krížom. Nový zákon, vpísaný do nášho srdca je zákon lásky. Ježiš ponúka davu seba samého, pripomínajúc im, že jediný spôsob, ako je možné prijať ho je ich otvorené srdce. Môžeme si predstaviť, ako v šomrajúcom dave narastá hnev, ako sa ich srdcia zatvoria. Nechcú nový zákon, neželajú si žiadne výzvy, ktoré by spochybnili ich spravodlivosť. Hoci Ježiš na plné ústa hovorí o živote pre celý svet, jediné čo oni počujú je smrť tomu, na čo sú naučení. A to nechcú.
Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami
- Pouvažuj, kde by ťa tvoja životná púť, ku ktorej si pozvaný, mohla doviesť. Ako by ti mohla byť eucharistia pokrmom na tejto tvojej púti?
- Kde je energia tvojej vášne najživšia (t.j. čomu najviac horíš)? Nepotrebuje tvoja vášeň byť nejako oslobodená alebo usmernená, aby dokázala slúžiť v láske?
- Ktorá časť teba samého musí zomrieť, aby mohol do teba prísť nový život?
Činná odozva
Prečítaj si znova zoznam vecí, ktorým treba povedať „nie“, ktoré dnes uvádza Pavol: zatrpknutosť, hnev, rozhorčenie, krik, rúhanie a každá iná zloba. Zameraj sa na niektorú z nich, ktorá sa ťa týka, aby z tvojho života zmizla. Prečítaj si Pavlov zoznam vecí, ktorým treba povedať „áno“: láskavosť, milosrdenstvo, odpúšťanie. Modli sa silne za niektorú z týchto vecí, aby ti bola daná.
Pripravil: MB@svd
* Stephen Crane, autor knihy The Red Badge of Courage